Diğerkâm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Diğerkâm Kelime Kökeni

§ Fa dīgar ديگر başka(sı) Fa kām كام seven, sevgi, arzu (Ave kāma- sevmek << HAvr *kā-mo- HAvr *kā- a.a. )  diğer, kâm

Tarihte En Eski Kaynak

""başkalarını seven", özgecil" [ c (1939) : Bu canlı egoist tipin bir de zıddı olan uyuşuk altrüvist, diğerkâm tip varsa da ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça dīgar ديگر z "başka(sı)" ve Farsça kām كام z "seven, sevgi, arzu " sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde kāma- "sevmek" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kā-mo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kā- kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için diğer, kâm maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Diğerkâm kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, diğerkâm nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

20. yy başlarında üretilmiş akademik bir deyimdir. Farsça ve Osmanlıca sözlüklerde yoktur.

Etiketler: Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.