Desen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Desen Kelime Kökeni

Fr dessin çizim, tasarım Fr dessiner taslağını çizmek, işaretlemek, betimlemek << Lat designare a.a. Lat de+ signare işaretlemek, damgalamak, belirtmek  sinyal

Tarihte En Eski Kaynak

[ Osmanlı Ressamlar Cemiyeti Mecmuası (1911) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dessin "çizim, tasarım" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca dessiner "taslağını çizmek, işaretlemek, betimlemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen designare fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince signare "işaretlemek, damgalamak, belirtmek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sinyal maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Desen kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, desen nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Türkçede özellikle 2004'ten itibaren AB uyum müzakereleri çerçevesinde yaygınlık kazanmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.