Dereke - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dereke Kelime Kökeni

Ar daraka ͭ دركة [#drk mr.] merdivenin en alt basamağı, bir şeyin en dip noktası ~? Aram drākā דרכא basamak, yol Aram #drk דרכ ayağıyla basma Aram #drg דרג yürüme, gitme  derece

Tarihte En Eski Kaynak

"alt basamak" [ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça drk kökünden gelen darakat دركة z "merdivenin en alt basamağı, bir şeyin en dip noktası" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice drākā דרכא z "basamak, yol" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #drk דרכ z "ayağıyla basma" kökünden türetilmiştir. Aramice/Süryanice kök Aramice/Süryanice #drg דרג z "yürüme, gitme" kökü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için derece maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Dereke kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, dereke nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça daraka ͭ (merdivenin en dip basamağı) biçimi muhtemelen Aramca kökün ikincil biçiminden alıntıdır. Karş. dereke.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Aramice ve Süryanice, Türeme, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.