Derece - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Derece Kelime Kökeni

Ar daraca ͭ درجة [#drc mr.] adım, basamak Ar durūc/daracān دروج/درجان [msd.] yürüme, adım atma, adım adım gitme (Aram dargā דרגא [#drg] yürüme, adım Akad daraggu patika, yürüme yolu )

Tarihte En Eski Kaynak

"rütbe, mertebe" [ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]
"eşik, basamak" [ Tezkiret-ül Evliya (1341) : Hasan daχı evin derecesinden başın daşra çıkarup ağlar-ıdı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça drc kökünden gelen daracat درجة z "adım, basamak" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça durūc veya daracān دروج/درجان z "yürüme, adım atma, adım adım gitme" sözcüğünün ismi merresidir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice drg kökünden gelen dargā דרגא z "yürüme, adım" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Akatça daraggu "patika, yürüme yolu" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Ek Açıklamalar

Arapça daraka ͭ (merdivenin en dip basamağı) biçimi muhtemelen Aramca kökün ikincil biçiminden alıntıdır. Karş. dereke.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.