Darağacı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Darağacı Kelime Kökeni

Fa/OFa dār/dar دار 1. ağaç, 2. çarmıh, haç, idam ağacı Ave dāru- ağaç Sans dáru a.a. << HAvr *deru- ağaç, özellikle meşe ağacı

Tarihte En Eski Kaynak

[ F (1451) : beni bazarda iletdiler, kollarımdan dâra asakodılar. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dār veya dar دار z "1. ağaç, 2. çarmıh, haç, idam ağacı" sözcüğünden türetilmiştir. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde dāru- "ağaç" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen dáru sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *deru- "ağaç, özellikle meşe ağacı" biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Darağacı kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, darağacı nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Eski Yunanca dóry/déndron, İngilizce tree (ağaç).

Etiketler: Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.