Damat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Damat Kelime Kökeni

Fa/OFa dāmād داماد güvey, damat EFa *dāmātar- düğün sahibi Ave zāmātar- a.a. Sans cāmātr जामातृ damat, güvey, koca HAvr *gemə- düğün, evlenmek  gamet

Tarihte En Eski Kaynak

dāmād [ F (1451) : bu gece mubareklig ile damad olasan gerek. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dāmād داماد z "güvey, damat" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *dāmātar- "düğün sahibi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen zāmātar- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe cāmātr जामातृ z "damat, güvey, koca" sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gemə- "düğün, evlenmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gamet maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Damat kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, damat nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Yeni Farsça, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.