Düver - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Düver Kelime Kökeni

Yun dokári δοκάρι [küç.] Yun dokós δοκός kalın direk, mertek << EYun dokós/dokíon a.a. EYun dékomai δέκομαι üstüne almak, kabul etmek << HAvr *dek- almak, kabul etmek  dogma

Tarihte En Eski Kaynak

düğer ağacı "kalın direk, mertek" [ TDK, Tarama Sözlüğü (1400 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca dokári δοκάρι z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca dokós δοκός z "kalın direk, mertek" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen dokós veya dokíon sözcüğünden evrilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca dékomai δέκομαι z "üstüne almak, kabul etmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dek- "almak, kabul etmek" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için dogma maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Osmanlı Dram Kumpanyası 1882'de kurulmuştur.

Etiketler: Modern Yunanca, küçültme, Türeme, Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.