Düşman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Düşman Kelime Kökeni

Fa/OFa duşmān/duşman دشمان/دشمن a.a. Ave duşmanah- kötülük düşünen, a.a. § Ave duş/duj- kötü, uğursuz (<< HAvr *dus- kötü, bozuk ) Ave manah- düşünce, akıl, öğüt (HAvr *men-1 düşünmek )  dys+, mantalite

Tarihte En Eski Kaynak

[ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen duşmān veya duşman دشمان/دشمن z sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde duşmanah- "kötülük düşünen, a.a." sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde duş veya duj- "kötü, uğursuz " (NOT: Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dus- "kötü, bozuk" biçiminden evrilmiştir. ) ve Avesta (Zend) dilinde manah- "düşünce, akıl, öğüt " sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *men-1 "düşünmek" kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için dys+, mantalite maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Düşman kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, düşman nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Ortaasya Türkçesinden itibaren kaydedilmiş olan Türkçe biçimin Kürtçeden alıntı olması ihtimali yoktur. ● Aynı kökten Farsça duj (çirkin, murdar), duşt (çirkin), duşnām (sövme), duşvār (müşkül). Eski Yunanca dysménēs (kötü niyetli kimse, düşman) paralel yapıdadır.

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Bileşik kelime, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Avesta, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.