Ebru - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ebru Kelime Kökeni

Fa abrī أبرى bulut gibi, hareli, dalgalı Fa abr أبر bulut << EFa abra- a.a. Ave avra- a.a. Sans abhrá अभ्र yağmur bulutu

Tarihte En Eski Kaynak

ebrī "hareli" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
ebrī galatı ebrū "mermer taklidi kâğıt boyama" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça abrī أبرى z "bulut gibi, hareli, dalgalı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça abr أبر z "bulut" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen abra- sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen avra- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe abhrá अभ्र z "yağmur bulutu" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Ebru kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ebru nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Farsça ebrū (kaş) sözcüğüyle kontaminasyon yoluyla telaffuz değişmiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.