Cedit - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cedit Kelime Kökeni

Ar cadīd جديد [#cdd2 sf.] 1. kesik, taze biçilmiş(kumaş veya meyve), 2. yeni Ar cadda جدّ 1. biçti, 2. keskin idi, canlı ve gayretli idi  ciddi

Tarihte En Eski Kaynak

cedīd "yeni" [ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cdd2 kökünden gelen cadīd جديد z "1. kesik, taze biçilmiş(kumaş veya meyve), 2. yeni" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cadda جدّ z "1. biçti, 2. keskin idi, canlı ve gayretli idi" fiilinin sıfatıdır. Daha fazla bilgi için ciddi maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Matematikteki anlamı “kırık kemiği bütünleme” anlamından türetilmiş olup 9. yy Arap matematikçisi İbn Musa el-Hwarizmī'nin Kitābu'l-cabr wa'l-muḳābala adlı eserinden alınmıştır. Arapça kökün iki anlam grubu arasındaki ilişki açık değildir. ● Fransızca algèbre, İngilizce algebra (matematikte cebir) biçimleri Arapçadan alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Arapça sıfat, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.