Cebir - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cebir Kelime Kökeni

Ar cabr جبر [#cbr msd.] 1. kırık kemiği kaynaştırma, 2. sentez, matematikte cebir, 3. güç, zor, şiddet Ar cabara جبر 1. birleştirdi, kaynaştırdı, 2. güç kullandı (Aram #gbr גבר üstesinden gelme, şişme, kabarma, kahramanlık ve cesaret gösterme )

Tarihte En Eski Kaynak

cebr "zor, şiddet" [ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cbr kökünden gelen cabr جبر z "1. kırık kemiği kaynaştırma, 2. sentez, matematikte cebir, 3. güç, zor, şiddet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cabara جبر z "1. birleştirdi, kaynaştırdı, 2. güç kullandı" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice #gbr גבר z "üstesinden gelme, şişme, kabarma, kahramanlık ve cesaret gösterme" kökü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Cebir kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, cebir nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Matematikteki anlamı “kırık kemiği bütünleme” anlamından türetilmiş olup 9. yy Arap matematikçisi İbn Musa el-Hwarizmī'nin Kitābu'l-cabr wa'l-muḳābala adlı eserinden alınmıştır. Arapça kökün iki anlam grubu arasındaki ilişki açık değildir. ● Fransızca algèbre, İngilizce algebra (matematikte cebir) biçimleri Arapçadan alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.