Bulvar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bulvar Kelime Kökeni

Fr boulevard 1. istihkâm, şehir suru, 2. 18. yy'dan itibaren yıktırılan kent surları yerine açılan geniş cadde Alm bollwerk dikme kütüklerden yapılan koruma duvarı, sur § EAlm bol kütük, tomruk [mod. bohle] (HAvr *bhel-2 şişmek, kabarmak, tomurmak ) Alm werk iş, yapı (<< HAvr *werg- çalışmak, iş yapmak )  balon, erg

Tarihte En Eski Kaynak

"geniş cadde" [ Namık Kemal, Osmanlı Modernleşmesinin Meseleleri (1872) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca boulevard "1. istihkâm, şehir suru, 2. 18. yy'dan itibaren yıktırılan kent surları yerine açılan geniş cadde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca bollwerk "dikme kütüklerden yapılan koruma duvarı, sur" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yüksek Almanca bol "kütük, tomruk [mod. bohle]" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-2 "şişmek, kabarmak, tomurmak" kökünden türetilmiştir. ) ve Almanca werk "iş, yapı" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Almanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *werg- "çalışmak, iş yapmak" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için balon, erg maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Bulvar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, bulvar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İngilizce bulwark (istihkâm) Almancadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Almanca, Bileşik kelime, Eski Yüksek Almanca, Türeme, Hintavrupa Anadili, Almanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.