Bukalemun - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bukalemun Kelime Kökeni

Ar bū ḳalamūn بو قلمون "kalemun babası", bir tür sürüngen § Ar بو baba EYun χamailéōn χαμαιλέων "bodur aslan", bukalemun (§ EYun χamaí χαμαί yere ya da toprağa yakınlık bildiren, toprak (<< HAvr *ghm-ai toprağa (dativ) ) EYun léōn λέων aslan )  ebu, humus1, leopar

Tarihte En Eski Kaynak

[ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça bū ḳalamūn بو قلمون z "'kalemun babası', bir tür sürüngen" deyiminden alıntıdır. Arapça deyim Arapça بو z "baba" ve Eski Yunanca χamailéōn χαμαιλέων z "'bodur aslan', bukalemun" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca χamaí χαμαί z "yere ya da toprağa yakınlık bildiren, toprak" (NOT: Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghm-ai "toprağa (dativ)" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca léōn λέων z "aslan" sözcüklerinin bileşiğidir. ) Daha fazla bilgi için ebu, humus1, leopar maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Bukalemun kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, bukalemun nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcük muhtemelen Akatça nēşa ḳaḳḳari (“yer aslanı”, bukalemun) çevirisidir. İngilizce chamaeleon, Fransızca caméléon biçimleri Yunancadan alınmıştır. (A)bū bileşeni Arapça hayvan isimlerinde tipiktir.

Etiketler: Arapça, Bileşik kelime, Arapça, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.