Leopar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Leopar Kelime Kökeni

Fr léopard kedigillerden bir vahşi hayvan, panthera pardus Lat leopardus a.a. EYun leópardos λεόπαρδος a.a. § EYun léōn λέων aslan (Sam labˀu a.a. EYun párdos πάρδος pars  pars

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1936) : sivri kargılarile leopar avına çıkmış yerlilerdir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca léopard "kedigillerden bir vahşi hayvan, panthera pardus" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen leopardus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen leópardos λεόπαρδος z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca léōn λέων z "aslan" (NOT: Yunanca sözcük Ana-Samice aynı anlama gelen labˀu sözcüğünden alıntıdır. Eski Yunanca párdos πάρδος z "pars" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pars maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca léon bir Sami dilinden, párdos bir İran dilinden alıntıdır. Karş Akatça labˀu/lābu, Eski Suriye dillerinden Ugaritçe lbˀu, İbranice libˀā, Aramice/Süryanice labiyā (aslan). Yunanca sözcük *lewo- biçiminden evrilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Sami dilleri - genel, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.