Vedet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vedet Kelime Kökeni

Fr vedette 1. nöbetçi, 2. ilk sırada afişe edilen şarkıcı İt vedetta nöbetçi İsp/Port veleta a.a. İsp/Port velar nöbet tutmak, uyanık kalmak << Lat vigilare a.a.  sürveyan

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1956) : Foli Berjer müstesna, diğer tiyatrolar ekseriya pek meşhur bir sanatkârı (vedet) olarak angaje ederler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca vedette "1. nöbetçi, 2. ilk sırada afişe edilen şarkıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca vedetta "nöbetçi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İspanyolca ve Portekizce aynı anlama gelen veleta sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük İspanyolca ve Portekizce velar "nöbet tutmak, uyanık kalmak" fiilinden türetilmiştir. İspanyolca fiil Latince aynı anlama gelen vigilare fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için sürveyan maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızcada 1895 dolayında dolaşıma giren bir türevdir. İngilizce karşılığı mevcut değildir.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce, Türeme, İspanyolca ve Portekizce, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.