Biftek - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Biftek Kelime Kökeni

Fr bifteck bir et kesimi İng beef steak sığır kızartması § İng beef sığır eti (Fr boeuf sığır << Lat bos, bov- a.a. << HAvr *gʷou- a.a. ) İng steak kızartma, ateşte pişirilmiş et (<< Nor steikja şişte et kızartma Ger *staiko şiş << HAvr *steig- sivri )  buffalo, stiker

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Mithat Ef. (1877) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca bifteck "bir et kesimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce beef steak "sığır kızartması" deyiminden alıntıdır. Bu sözcük İngilizce beef "sığır eti" (NOT: İngilizce sözcük Fransızca boeuf "sığır" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen bos, bov- sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gʷou- biçiminden evrilmiştir. ) ve İngilizce steak "kızartma, ateşte pişirilmiş et " sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Norsça (Vikingce) steikja "şişte et kızartma" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *staiko "şiş" sözcüğünden alıntıdır. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *steig- "sivri" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için buffalo, stiker maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce bauble (ucuz ve değersiz süs nesnesi) Eski Fransızcadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, İngilizce, Ses evrimi, Nors dili, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.