Berhudar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Berhudar Kelime Kökeni

Fa barχʷardār برخوردار nasipli Fa barχʷardan برخوردن faydalanmak, nimete kavuşmak § Fa bar meyve, ürün Fa ber+ χʷardan, χʷur- خوردن, خور yemek  +ber, +hor

Tarihte En Eski Kaynak

berχurdār [ Yunus Emre, Bütün Şiirleri (1400 yılından önce) ]
barχudār [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]
berχurdār [ Cafer Efendi, Risale-i Mi'mâriyye (1614) : dest ü bâzûna kuvvet, berχurdār ol ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça barχʷardār برخوردار z "nasipli" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça barχʷardan برخوردن z "faydalanmak, nimete kavuşmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça bar "meyve, ürün" ve Farsça χʷardan, χʷur- خوردن, خور z "yemek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +ber, +hor maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Deyimin Farsça aslında varolan /r/ sesi yazı dilinde 19. yy'a kadar korunmuş, fakat konuşma dilinde en geç 16. yy'da düşmüştür.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.