Ber+

Fa bar/bar- 1. üzere, üzeri (edat), ismin +de hali, 2. yukarı doğru hareket bildiren fiil öneki << EFa upari- Ave upairi- << HAvr *(s)uper- üze, üst (edat)  super+

Tarihte En Eski Kaynak

"bağ" [ Kutadgu Bilig (1070) : alıp sen tutar sen bu bend tip manga ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça bar veya bar- "1. üzere, üzeri (edat), ismin de hali, 2. yukarı doğru hareket bildiren fiil öneki" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça upari- sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde upairi- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)uper- "üze, üst (edat)" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için super+ maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Modern Farsçada fiil öneki olarak işlek değildir. ● Sanskritçe upara-, Eski Yunanca hyper, Latince super, Almanca über, İngilizce over biçimleriyle eşdeğerdir. Kürtçe eşdeğeri ber şeklinde yazılır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça , Eşkökenlilik, Avesta, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Ber+ ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play