Bereket - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bereket Kelime Kökeni

Ar baraka ͭ بركة [#brk mr.] Allah’ın verdiği nimet, bolluk, verimlilik Aram bərākā/bərāktā ברכא/ברכתא 1. diz çökerek yapılan dua, 2. nimet, bolluk, verimlilik İbr bərakah ברכה a.a. İbr berek ברך diz

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : berekāt bérsün taŋrı saŋa ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça brk kökünden gelen barakat بركة z "Allah’ın verdiği nimet, bolluk, verimlilik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice bərākā veya bərāktā ברכא/ברכתא z "1. diz çökerek yapılan dua, 2. nimet, bolluk, verimlilik" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen bərakah ברכה z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük İbranice berek ברך z "diz" sözcüğünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Bereket kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, bereket nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Akatça birku (diz), Arapça baraka (deve gibi diz çöktü). Sami dillerinde “diz” anlamına gelen #brk kökünden İbranicede “diz çökerek saygı gösterme” fiili türemiştir. Arapça ad fiilin Aramice biçiminden alıntıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.