Ber+ - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ber+ Kelime Kökeni

Fa bar/bar- 1. üzere, üzeri (edat), ismin +de hali, 2. yukarı doğru hareket bildiren fiil öneki << EFa upari- Ave upairi- << HAvr *(s)uper- üze, üst (edat)  super+

Tarihte En Eski Kaynak

"bağ" [ Kutadgu Bilig (1070) : alıp sen tutar sen bu bend tip manga ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça bar veya bar- "1. üzere, üzeri (edat), ismin de hali, 2. yukarı doğru hareket bildiren fiil öneki" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça upari- sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde upairi- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)uper- "üze, üst (edat)" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için super+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Modern Farsçada fiil öneki olarak işlek değildir. ● Sanskritçe upara-, Eski Yunanca hyper, Latince super, Almanca über, İngilizce over biçimleriyle eşdeğerdir. Kürtçe eşdeğeri ber şeklinde yazılır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.