Bazu - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bazu Kelime Kökeni

Fa bāzū بازو üst kol, kolun omuzla dirsek arasında kalan bölümü << OFa bāzūg a.a. Ave bāzav-, bāzu- a.a. Sans bāhu kol << HAvr *bhāghu-s kol

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça bāzū بازو z "üst kol, kolun omuzla dirsek arasında kalan bölümü" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen bāzūg sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen bāzav-, bāzu- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe bāhu "kol" sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhāghu-s "kol" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten İngilizce bough (dal = "ağacın kolu"). Ermenice bazug (bazu) Orta Farsçadan alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.