Baran - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Baran Kelime Kökeni

Fa bārān باران yağmur << OFa vārān a.a. OFa vārīdan yağmak Ave vār- yağmur Sans varṣá वर्ष yağmur, yağış

Tarihte En Eski Kaynak

[ F (1451) : ol dem yel çıkdı, baran geldi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça bārān باران z "yağmur" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen vārān sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) vārīdan "yağmak" fiilinden türetilmiştir. Orta Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde vār- "yağmur" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe varṣá वर्ष z "yağmur, yağış" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Açıklamalar

Avesta (Zend) dilinde /rz/ = Eski Farsça /rd/ >> Farsça /l/ evrimi tipiktir. Karş. Kürtçe (Kurmanci) berz. Erm partsr բարցր (yüksek) ve parts բարց (yastık) Partçadan alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Türeme, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.