Baz

Fr base 1. temel, kaide, altlık, taban, 2. kimyada bir asitle birleşince tuz oluşturan madde İng/Lat basis temel, taban, kaide EYun básis βάσις 1. adım, basamak, 2. heykel kaidesi EYun baínō, bat- βαίνω, βατ- yürümek, adım atmak, gitmek +sis << HAvr *gʷm-yo- geliş HAvr *gʷem- gelmek, gitmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca base "1. temel, kaide, altlık, taban, 2. kimyada bir asitle birleşince tuz oluşturan madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce ve Latince basis "temel, taban, kaide" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Yunanca básis βάσις z "1. adım, basamak, 2. heykel kaidesi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca baínō, bat- βαίνω, βατ- z "yürümek, adım atmak, gitmek" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷm-yo- "geliş" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷem- "gelmek, gitmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı HAvr kökten Eski Yunanca +batēs (yürüyen, adım atan), Latince venire (gelmek).

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Eşkökenlilik, İngilizce ve Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Baz ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play