Balkon

Ven balcòn [İt balcone] Fr balcon bir kirişle taşınan ev çıkması, cumba ~? Ger *balkan mertek, kütük, taşıyıcı ağaç << HAvr *bhelg- kalın ağaç gövdesi  falaka

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1800 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Venedikçe balcòn veya Fransızca balcon "bir kirişle taşınan ev çıkması, cumba" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *balkan "mertek, kütük, taşıyıcı ağaç" fiilinden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhelg- "kalın ağaç gövdesi" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için falaka maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Karş. Almanca balke (mertek, tomruk). || Bazı yorumculara göre İtalyanca sözcük Farsça/Türke bālāχane (balahane, cumba, balkon) tabirinden alıntıdır.

Etiketler: Alıntı, Venedikçe, Fransızca , Germence , Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Balkon ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play