Balâ - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Balâ Kelime Kökeni

Fa bālā/vālā بالا yüksek OFa bālişt en yüksek << EFa bardişta- a.a. Ave barzişta- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça bālā veya vālā بالا z "yüksek" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) bālişt "en yüksek" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen bardişta- sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen barzişta- sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Balâ kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, balâ nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Avesta (Zend) dilinde /rz/ = Eski Farsça /rd/ >> Farsça /l/ evrimi tipiktir. Karş. Kürtçe (Kurmanci) berz. Erm partsr բարցր (yüksek) ve parts բարց (yastık) Partçadan alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.