Bakteri

Fr bactérie tek hücreli canlı YLat bacterium a.a. 1838 Ch. G. Ehrenberg, Alm. doğabilimci (1795-1876) EYun baktēríon βακτηρίον çubukçuk, bastoncuk EYun báktron βάκτρον baston, sopa +ion << HAvr *bak- a.a.  baget

Tarihte En Eski Kaynak

bakteri [ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca bactérie "tek hücreli canlı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen bacterium sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1838 Ch. G. Ehrenberg, Alm. doğabilimci (1795-1876)) Bu sözcük Eski Yunanca baktēríon βακτηρίον z "çubukçuk, bastoncuk" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca báktron βάκτρον z "baston, sopa" sözcüğü ile eş kökenlidir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bak- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için baget maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Bakteriyolojihane-i Şahane ve Daülkelb (Kuduz) Hastanesi İstanbul"da 1887"de kurulmuştur.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Yeni Latince, Aynı anlamda, İlk kullanım, Antik Yunanca, Eşkökenlilik, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Bakteri ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play