Bahş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bahş Kelime Kökeni

Fa baχş بخش ihsan, hediye OFa baχtan, baχş- ihsan etmek, pay ve nimet vermek, karşılıksız vermek Ave baχş- a.a. << HAvr *bhag- ihsan etmek, bahşetmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kitab-ı Gunya (1400 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça baχş بخش z "ihsan, hediye" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) baχtan, baχş- "ihsan etmek, pay ve nimet vermek, karşılıksız vermek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen baχş- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhag- "ihsan etmek, bahşetmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Sanskritçe bhāga भाग (pay, kısmet, talih), bhaktá भक्त (1. paylaşılan şey, pay, 2. yemek), bhága भग (“paylaştıran, ihsan eden”, bey, bazı tanrıların sıfatı), Avesta (Zend) dilinde bhaga (efendi, bey, tanrı). Ayrıca Eski Yunanca phagō (yemek).

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.