Bahane - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bahane Kelime Kökeni

Fa bahāne بهانه gerçek gerekçeyi gizlemek için ileri sürülen sebep << OFa vahānak a.a. << EFa vahāna- örtü Ave vah-, vaŋhna örtü, giysi

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : bahāne ketürdi anıŋ üze ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça bahāne بهانه z "gerçek gerekçeyi gizlemek için ileri sürülen sebep" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen vahānak sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça vahāna- "örtü" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde vah-, vaŋhna "örtü, giysi" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Bahane kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, bahane nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince ventus, wind (yel); Almanca wehen, Sanskritçe vāti (esmek).

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.