Bütan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bütan Kelime Kökeni

Fr butane kimyasal bir bileşik Fr acide butyrique bütirik asit, bozulmuş tereyağında bulunan bir asit EYun boutýron βουτύρον tereyağı § EYun boús βούς sığır, inek EYun týros τύρος kaymak, lor veya peynir  buffalo

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca butane "kimyasal bir bileşik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca acide butyrique "bütirik asit, bozulmuş tereyağında bulunan bir asit" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca boutýron βουτύρον z "tereyağı" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca boús βούς z "sığır, inek " ve Eski Yunanca týros τύρος z "kaymak, lor veya peynir" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için buffalo maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.