Butik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Butik Kelime Kökeni

Fr boutique her çeşit dükkân, mağaza << OLat *apotica EYun apothēkē αποθηκη mağaza, depo EYun apo+ thēkē θήκη ambar, saklama yeri EYun títhēmi, the- τίθημι, θε- koymak  tez2

Tarihte En Eski Kaynak

"küçük dükkân" [ m (1961) : Memleketimizde ilk defa olarak bir Butik açılmıştır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca boutique "her çeşit dükkân, mağaza" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *apotica sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca apothēkē αποθηκη z "mağaza, depo" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca thēkē θήκη z "ambar, saklama yeri" sözcüğünden apo+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca títhēmi, the- τίθημι, θε- z "koymak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tez2 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçe biçim fonetik açıdan problemlidir.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.