Avize

Fa āvīze آويزه asılı şey, küpe, takı Fa āvīχtan, āvīz- آويختن, آويز asmak, asılmak, sarkmak, salınmak Ave ā-vaeg-, ā-vaeça- Ave a+ vaeg-, vaeç- a.a. HAvr *weig- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"kulak memesi, küpe" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
"tavandan asılan aydınlatma elemanı" [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça āvīze آويزه z "asılı şey, küpe, takı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça āvīχtan, āvīz- آويختن, آويز z "asmak, asılmak, sarkmak, salınmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde ā-vaeg-, ā-vaeça- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen vaeg-, vaeç- sözcüğünden a+ önekiyle türetilmiştir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *weig- kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

"Aydınlatma elemanı" anlamı Türkçede 19. yy sonlarında türemiştir. || Aynı HAvr kökten İngilizce weigh (tartmak), Almanca Waage (terazi), Gewicht (ağırlık). Pokorny"nin uegh- köküyle birleştirmesi (s. 1119) bence yanlıştır.

Kelime Telaffuzu

Avize kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Avize nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Türeme, Eşkökenlilik, Avesta, Aynı anlamda, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Avize ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play