Avaz

Fa āvāz آواز ses, özellikle insan sesi << OFa ēvāç/vāç a.a. Ave ?+ vak-, vaç- seslenmek, söylemek Sans vāç ses, söz << HAvr *wekʷ- söylemek  vokal

Tarihte En Eski Kaynak

āvāz [ Tezkiret-ül Evliya (1341) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça āvāz آواز z "ses, özellikle insan sesi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen ēvāç veya vāç sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde vak-, vaç- "seslenmek, söylemek" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Sanskritçe vāç "ses, söz" sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wekʷ- "söylemek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için vokal maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Farsça sözcük muhtemelen bir Doğu İran dilinden alıntıdır. Aksi halde *bāc beklenirdi. Karş. Kürtçe (Kurmanci) bêj (aynı anlamda).

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, Avesta, Sanskritçe, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Avaz ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play