Vokal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vokal Kelime Kökeni

Fr vocal 1. sese ilişkin, sessel, sesli, 2. dilbilgisinde sesli harf, 3. müzikte insan sesi Lat vocalis Lat vox, voc- insan sesi +alis HAvr *wekʷ- söylemek

Tarihte En Eski Kaynak

"müzikte insan sesi" [ Akşam (gazete) (1923) : ...enstrümantal musikinin vokal musiki üzerindeki bariz ve muazzam tahakkümü... ]
"gramerde sesli" [ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1944) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca vocal "1. sese ilişkin, sessel, sesli, 2. dilbilgisinde sesli harf, 3. müzikte insan sesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince vocalis sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince vox, voc- "insan sesi" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wekʷ- "söylemek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Avesta (Zend) dilinde vaç-, Latince vox, İngilizce voice (insan sesi).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.