Avantür - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Avantür Kelime Kökeni

Fr aventure macera << OLat adventura [çoğ.] "başa gelen şeyler", a.a. Lat advenire başına gelmek, uğramak +tura Lat ad+ venire, vent- gelmek << HAvr *gʷemyo- geliş HAvr *gʷem- gelmek, gitmek  baz

Tarihte En Eski Kaynak

avantüriye "maceracı" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
avantür [ c (1932) : Fransızca sözlü şarkılı avantür film ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aventure "macera" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince adventura "'başa gelen şeyler', macera" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince advenire "başına gelmek, uğramak" fiilinin çoğuludur. Latince fiil Latince venire, vent- "gelmek" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷemyo- "geliş" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷem- "gelmek, gitmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için baz maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, çoğul/çokluk hali, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.