Babet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Babet Kelime Kökeni

Fr babette a.a. öz Babette [küç.] bir kadın adı öz Elisabéth a.a. +ette İbr Elişevaˁ אֱלִישֶֽׁבַע "Allah söz verdi" veya "Allah memnun", Tevratta Harun'un eşi, İncil'de Hz. Yahya'nın annesi

Tarihte En Eski Kaynak

"topuksuz hafif kadın ayakkabısı" [ m (1984) : Klasik mevsimlik, spor, abiye, espanet, espadril, babet ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aynı anlama gelen babette sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Babette "bir kadın adı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük aynı anlama gelen Elisabéth sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük İbranice Elişevaˁ אֱלִישֶֽׁבַע z "'Allah söz verdi' veya 'Allah memnun', Tevratta Harun'un eşi, İncil'de Hz. Yahya'nın annesi" sözcüğünden alıntıdır.

Ek Açıklamalar

Ayakkabı modeli muhtemelen 1959 tarihli Babette Savaşa Gidiyor filminde Brigitte Berdot'nun canlandırdığı Babette karakteri nedeniyledir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, özel ad, küçültme, Türeme, özel ad, bkz: Yabancı ekler, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.