Apartheid - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Apartheid Kelime Kökeni

İng apartheid Güney Afrika Cumhuriyetinde eskiden uygulanan ırk ayrımı sistemi Boer apartheid ayrı-olma, ayrılık Boer apart ayrı Fr à part a.a. << Lat pars, part-  parsel

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1960) : "Apartheid" denilen rezalet ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce apartheid "Güney Afrika Cumhuriyetinde eskiden uygulanan ırk ayrımı sistemi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Afrikaans dilinde apartheid "ayrı-olma, ayrılık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Afrikaans dilinde apart "ayrı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca aynı anlama gelen à part deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Latince pars, part- sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için parsel maddesine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Afrikaans, Türeme, Afrikaans, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.