Antrenman

Fr entraînement talim, eğitim Fr entraîner peşinden çekmek, çekip çevirmek, çalıştırmak +mentum Fr in+1 traîner çekerek götürmek, sürüklemek << OLat traginare a.a. Lat trahere, tract- çekmek, sürmek  traktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : on saat antrenman yapmak sayesinde bu plastik vaziyetleri almağa muvaffak olmuşlardır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca entraînement "talim, eğitim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca entraîner "peşinden çekmek, çekip çevirmek, çalıştırmak" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca traîner "çekerek götürmek, sürüklemek" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Fransızca fiil Geç Latince aynı anlama gelen traginare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince trahere, tract- "çekmek, sürmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Antrenman kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Antrenman nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Ses evrimi, Orta Latince, Aynı anlamda, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Antrenman ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play