Antre - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Antre Kelime Kökeni

Fr entrée giriş Fr entrer içeri girmek << Lat intrare a.a. Lat intra bir şeyin içi << HAvr *en-tero- a.a. HAvr *en  in+1

Tarihte En Eski Kaynak

"giriş ücreti" [ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1924) : Bunlar parasız seyirci... Buraya girmek için ‘antre’ yoktur. Cahil, ulema herkes gelirler. ]
"evin giriş bölümü" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
"başlangıç yemeği" [ c (1982) : Pandelli'de masaya oturduğunuzda 2 zeytinyağlı antre sizi bekliyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca entrée "giriş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca entrer "içeri girmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen intrare fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince intra "bir şeyin içi" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *en-tero- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *en "iç" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için in+1 maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.