Ansiklopedi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ansiklopedi Kelime Kökeni

Fr encyclopédie YLat encyclopaedia genel eğitim programı [xvi], her konuya değinen eğitici kitap [xviii] § EYun enkýklios ενκύκλιος genel olarak (EYun en+ kýklios κύκλιος dairesel, çember şeklinde, genel ) EYun paídeúō παίδεύω eğitmek  sikl, pedo+

Tarihte En Eski Kaynak

encuklopedya [ Kemal Beydilli, Türk Bilim ve Matbaacılık Tarihinde Mühendishane (1816) ]
ansiklopedi [ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca encyclopédie sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince encyclopaedia "genel eğitim programı [xvi], her konuya değinen eğitici kitap [xviii]" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca enkýklios ενκύκλιος z "genel olarak" (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca kýklios κύκλιος z "dairesel, çember şeklinde, genel" sözcüğünden en+ önekiyle türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca paídeúō παίδεύω z "eğitmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için sikl, pedo+ maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Sosyoloji terimi olarak E. Durkheim'ın intihara ilişkin araştırması (1897) sayesinde yaygınlık kazanmıştır.

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.