Antagonist - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Antagonist Kelime Kökeni

Fr antagoniste rakip, karşıt, bir şeyin etkisini gireren karşıtı EYun antagōnistēs ανταγωνιστής birine karşı yarışan, rakip EYun agōnistēs αγωνιστής yarışmacı EYun agōnízomai αγωνίζομαι yarışmak +ist EYun anti+ agōn αγών yarışma << HAvr *ag- harekete geçirmek, sürmek  aksiyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1965) : Bu temelde birbirleriyle bağdaşmaz iki "antagonist" unsur bulup çıkaran ve ele alınan (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca antagoniste "rakip, karşıt, bir şeyin etkisini gireren karşıtı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca antagōnistēs ανταγωνιστής z "birine karşı yarışan, rakip" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca agōnistēs αγωνιστής z "yarışmacı" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca agōnízomai αγωνίζομαι z "yarışmak" fiilinden +ist sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca agōn αγών z "yarışma" sözcüğünden anti+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ag- "harekete geçirmek, sürmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için aksiyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Sosyoloji terimi olarak E. Durkheim'ın intihara ilişkin araştırması (1897) sayesinde yaygınlık kazanmıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.