Anekdot - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Anekdot Kelime Kökeni

Fr anecdote bir kişi hakkında anlatılan kısa ve gerçek öykü EYun anékdotos ανέκδοτος yayınlanmamış hikaye, dedikodu EYun an+ ékdotos έκδοτος dışarı-verilmiş, yayımlanmış EYun ek+ dídōmi, do- δίδωμι, δο- vermek  doz

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ulus (gazete) (1936) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca anecdote "bir kişi hakkında anlatılan kısa ve gerçek öykü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca anékdotos ανέκδοτος z "yayınlanmamış hikaye, dedikodu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ékdotos έκδοτος z "dışarı-verilmiş, yayımlanmış" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca dídōmi, do- δίδωμι, δο- z "vermek" fiilinden ek+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için doz maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Bizanslı tarihçi Prokopios'un 6. yy saray dedikodularına ilişkin olup ölümünden sonra yayınlanan Anekdota adlı eserinin adından.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.