Amalgam

Fr amalgame İng amalgam civa alaşımı, yumuşak ve kolay şekillenen her çeşit alaşım OLat amalgama simyada civa alaşımı Ar al-malġam الملغم alaşım, bulamaç, krem EYun málagma μάλαγμα a.a. EYun malássō, malag- μαλάσσω, μαλαγ- yumuşatmak +ma << HAvr *melag- a.a.  merhem

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1966) : Bİr grup dökme demir amalgam maddelerinden nikel ve bakırın mikro analitik (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca amalgame veya İngilizce amalgam "civa alaşımı, yumuşak ve kolay şekillenen her çeşit alaşım" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince amalgama "simyada civa alaşımı" sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Arapça al-malġam الملغم z "alaşım, bulamaç, krem" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen málagma μάλαγμα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca malássō, malag- μαλάσσω, μαλαγ- z "yumuşatmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *melag- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için merhem maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Arapça sözcük kusur ve renk sıfatları yapan afˁal veznindedir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İngilizce , Orta Latince, Arapça, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Amalgam ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play