Alabora

~? Ven albora yelken direklerini dik! Ven alborar [İt alberare] (ağaç veya yelken) dikmek << OLat *arborare a.a. Lat arbor ağaç  bora

Tarihte En Eski Kaynak

alabora olmak "(tekne) devrilmek" [ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1874) ]
albura etmek "yelken direklerini dikmek" [ Redhouse, Turkish and English Lexicon (1890) ]
albora etmek "aynı anlamda" [ Ebuzz (1891) ]
alabora etmek "(tekne) devrilmek" [ Nutki (1903) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Venedikçe albora "yelken direklerini dik!" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Venedikçe sözcük Venedikçe alborar "(ağaç veya yelken) dikmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *arborare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince arbor "ağaç" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bora maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Karş. Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant §11. Güncel anlamı muhtemelen teknenin dibini havaya dikmek gibi bir kullanımdan.

Kelime Telaffuzu

Alabora kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Alabora nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Venedikçe, Türeme, Ses evrimi, Orta Latince, Aynı anlamda, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Alabora ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play