Ahu - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ahu Kelime Kökeni

Fa āhū آهو ceylan << OFa āhūk a.a. Sogd āsūk a.a. Ave āsū hızlı, süratli

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) : dürr ṣādefde didiler āhūda nāf [inci sedefte dediler ceylanda misk]/ gönül erenlerdedir cahilde lāf ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça āhū آهو z "ceylan" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen āhūk sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Soğdca aynı anlama gelen āsūk sözcüğü ile eş kökenlidir. Soğdca sözcük Avesta (Zend) dilinde āsū "hızlı, süratli" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Ahu kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ahu nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 459. Karş. Sanskritçe sa-kāśa सकाश (görünen, tanınan). Ayrıca bkz. herkes.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Soğdca, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.