Aforizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aforizm Kelime Kökeni

Fr aphorisme vecize, güzel ve özlü söz EYun aphorismós αφορισμός tanımlama EYun aphorízō αφορίζω 1. sınırlamak, belirlemek, tanımlamak, 2. sürgün etmek, dışlamak +ism EYun apo+ ʰóros ὅρος sınır, hudut

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1945) : İlk bakışta bir aforizm gibi gelir, çünkü gülünç bulduğumuz şeylerin (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aphorisme "vecize, güzel ve özlü söz" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aphorismós αφορισμός z "tanımlama" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aphorízō αφορίζω z "1. sınırlamak, belirlemek, tanımlamak, 2. sürgün etmek, dışlamak" fiilinden +ism sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca ʰóros ὅρος z "sınır, hudut" sözcüğünden apo+ önekiyle türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Türkçedeki /ç/ sesi İtalyanca üzerinden alıntıyı gösterir.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.