Aforoz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aforoz Kelime Kökeni

OYun aforismós αφορισμός kilise tarafından komünyondan mahrum edilme cezası EYun aphorízō αφορίζω sınırdışı etmek, sürgün etmek +ism EYun apo+ ʰóros ὅρος sınır  aforizm

Tarihte En Eski Kaynak

āforos [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Orta Yunanca aforismós αφορισμός z "kilise tarafından komünyondan mahrum edilme cezası" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aphorízō αφορίζω z "sınırdışı etmek, sürgün etmek" fiilinden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca ʰóros ὅρος z "sınır" sözcüğünden apo+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aforizm maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Iustinianus Novellae'de sistemli olarak tanımlanmış cezadır (6. yy). Türkçe biçimi belki aphorízō fiil 1. tekil ş. biçiminden etkilenmiştir.

Etiketler: Orta Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.