Aneks - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aneks Kelime Kökeni

Fr/İng annexe müştemilat, eklenti Lat adnexus bağlantı, irtibat Lat adnectere, adnex- bir şeye bağlamak Lat ad+ nectere, nex- bağlamak << HAvr *ned- bağ, düğüm

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1978) : Park Otel aneksinde ... suit odalarımız hizmete açılmıştır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce annexe "müştemilat, eklenti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince adnexus "bağlantı, irtibat" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince adnectere, adnex- "bir şeye bağlamak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince nectere, nex- "bağlamak" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ned- "bağ, düğüm" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince nodus (düğüm), İngilizce net (ağ).

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.