Afişe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Afişe Kelime Kökeni

Fr afficher 1. iliştirmek, yapıştırmak, 2. (mec.) afişle ilan etmek << OLat affixare iliştirmek Lat ad+ fixus iliştirilmiş Lat figere, fix- tutturmak, iliştirmek  fiks

Tarihte En Eski Kaynak

afişe etmek "duvara yapıştırmak" [ c (1932) : şimdi ise onların yerine afişe edilen beyannameler kaim olmuştur ]
afişe etmek "kamuya ilan etmek, faş etmek" [ c (1942) : kötülüğü açığa çıkmış, Frenklerin dediği gibi afişe edilmiş vurgunculara karşı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca afficher "1. iliştirmek, yapıştırmak, 2. (mec.) afişle ilan etmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince affixare "iliştirmek" fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Latince fixus "iliştirilmiş" sözcüğünden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince figere, fix- "tutturmak, iliştirmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fiks maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce affix (iliştirmek, yapıştırmak).

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.