Aging - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aging Kelime Kökeni

İng aging yaşlanma İng age yaş, çağ +ing Fr âge a.a. << OLat *aetaticum Lat aetas, aetat- a.a. Lat aevum a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (2000) : Yaşlanmaya son anlamına gelen "anti aging"in gerontoloji bilimi içinde yer alan önemli bir kavram olduğuna değinen Prof. Aksu ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce aging "yaşlanma" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce age "yaş, çağ" sözcüğünden +ing sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca aynı anlama gelen âge sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *aetaticum sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince aynı anlama gelen aetas, aetat- sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince aynı anlama gelen aevum sözcüğünden türetilmiştir.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, bkz: Yabancı ekler, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.