Aberasyon

Fr aberration sapma, yanlış yola girme Lat aberratio a.a. Lat aberrare yanlış yola sapmak +tion Lat ab+ errare dolaşmak, gezmek << HAvr *ers- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1939) : Binanaleyh muhtelif noktalarına gelen şualar bir mihrakta toplanmazlar.İşte bu hataya (kürevi aberasyon) deriz. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aberration "sapma, yanlış yola girme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen aberratio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aberrare "yanlış yola sapmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince errare "dolaşmak, gezmek" fiilinden ab+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ers- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Karş. panjur

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Aynı anlamda, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Aberasyon ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play